Certyfikaty materiałów bawełnianych

 

Certyfikaty materiałów i ich znaczenie, jak prawidłowo czytać i rozumieć certyfikaty, po co właściwie są i co oznaczają?

Karolina, 14.04.2021

W Roe&Joe mamy całą gamę certyfikowanych ubrań dla dzieci i dorosłych. 

Wiele się mówi o certyfikacji materiałów, ich pochodzeniu oraz zrównoważonej i ekologicznej produkcji. Zawsze staramy się o jak najlepsze materiały w Roe&Joe, ich pochodzenie jest Europejskie a przędza do ich wytworzenia zawsze posiada certyfikację. Materiały i dzianiny, które są w ofercie Roe&Joe to efekt długich poszukiwań odpowiedzialnych dostawców, którzy nie tylko oferują piękne materiały ale też prowadzą odpowiedzialną produkcję.

Jeżeli nie masz pewności co do certyfikatów, które posiadają ubranka dziecięce Roe&Joe, przy każdym z naszych produktów w nowej kolekcji w opisie podajemy tą informację. 

 

GOTS

Global Organic Textile Standard

Gots jest jednym z najbardziej wiarygodnych certyfikatów, które może posiadać materiał/ produkt wytworzony z organicznych włókien. Sprawdzeniu podlega cały proces produkcji (zbiory surowców, produkcja, zapewnienie odpowiednich warunków pracy dla pracowników, czy proces dystrybucji). Brane pod uwagę są również kryteria chroniące środowisko. Produkty wytwarzane z organicznych włókien muszą być odseparowane od tych nieorganicznych. Zakaz używania metali ciężkich, toksycznych chemikaliów, rozpuszczalników, sztucznych barwników, organizmów modyfikowanych (GMO) i ich enzymów. Wybielacze wytworzone z tlenu nie chlorze. Obowiązkiem jest posiadanie własnej oczyszczalni i zamknięty obieg wody, aby nie przyczyniać się do eksploatowania wody na świecie. Produkty używane do pakowania materiałów nie mogą zawierać PCV, a opakowania powinny umożliwiać klientowi późniejszy recykling i posiadać certyfikat FSC lub PEFC. Wszystkie barwniki, chemikalia czy wybielacze muszą być biodegradowalne i nietoksyczne. Warunki pracy i ochrony praw człowieka muszą być zgodne z ILO( International Labour Organization). Dobrowolna praca, higieniczne miejsce pracy, brak wykorzystywania dzieci czy przymusowe nadgodziny. Pracownik zostaje wynagrodzony za swoją pracę. Każdy produkt noszący miano ’made with organic’ musi zawierać minimum 70% certyfikowanego materiału, przy czym produkty z certyfikatem GOTS składają się z minimum 95%.

Klient widząc certyfikat GOTS może być pewien, że produkt spełnia najwyższe standardy. Jest bezpieczny dla niego, środowiska i planety.

Pamiętaj, że widząc metkę z napisem "bawełna organiczna" nie musi to wcale oznaczać, że materiał ma certyfikat GOTS, np. proces barwiarski przerwał łańcuch certyfikacji w kierunku uzyskania GOTS.

OEKO-TEX®

Wszystkie ubranka dziecięce oraz do dorosłych Roe&Joe posiadają certyfikat OEKO-TEX, jest to dla nas najważniejszy certyfikat, bez którego nie decydujemy się na zakup materiału. Kupując produkt posiadający certyfikat OEKO-TEX® STANDARD 100 mamy pewność, że materiały z którego powstał produkt, użyte guziki czy nici nie są szkodliwe dla zdrowia człowieka. Produkt jest testowany na każdym poziomie produkcji. Sprawdzane są wątki włókien, powstałe z nich materiały i gotowe produkty. Dodatkowo oddzielnie suwaki, guziki, sznurki czy nanoszone nadruki i hafty. Co roku specjaliści uaktualniają katalog kryteriów, które produkty muszą spełniać. W związku z tym otrzymując certyfikat jest on ważny 12 miesięcy, po upływie tego czasu badania i testy muszą być przeprowadzane ponownie aby upewnić się, że produkty nadal spełniają wszystkie wymogi. Istnieją dodatkowe sekcje certyfikatu. ’Class I’ przeznaczony jest dla dzieci i niemowląt. Ochrona skóry tych najmłodszych wymaga specjalnej ochrony dlatego testy przeprowadzane w tej grupie są najbardziej rygorystyczne. Wtedy mamy pewność że produkt będzie bezpieczny nawet w kontakcie ze śliną najmłodszych.

Produkty z certyfikatem OEKO-TEX® nie zawierają substancji toksycznych, są przyjazne dla środowiska i nie wywołują alergii. BARWIENIE ODZIEŻY

Przemysł odzieżowy jest jednym z największych światowych trucicieli środowiska, eksploatowania zasobów wody na świecie. Emitowania chemikaliów i paliw do środowiska. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na zużycie wody pitnej do procesów produkcji takich jak barwienie, wybielanie czy pranie. Barwniki to rozpuszczalne, reaktywne, zasadowe i kwaśne związki organiczne, których nie da się usunąć z wody konwencjonalnymi metodami. Formaldehyd i arszenik to toksyczne chemikalia używane do chwilowego poprawienia jakości barwionych ubrań, które nawet w małych ilościach mają wpływ na nasze zdrowie i kondycje skóry. Barwienie ubrań nie niszczy tylko zbiorników wody ale również uniemożliwia swobodne przenikanie światła przez wodę przez co zmniejsza się tempo fotosyntezy i rozpuszczenia tlenu a co za tym idzie zmniejszenie różnorodności gatunkowej i biologicznej. Ścieki, które spływają do rzek i wód światowych przenikają do łańcucha produkcji, przez co są rakotwórcze, i przyczyniają się do procesów zachodzących w ekosystemie, w wyniku których następuje wzrost stężenia substancji toksycznych w organizmie człowieka czy zwierząt. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na związki azowe, które w około 15-50% nie wiążą się z tkaniną i zostają w ściekach. Spływają do wód i następnie wykorzystywane są na przykład do nawadniania obszarów rolniczych. Nadal głównym problemem jest brak systemów filtracji i oczyszczania barwionej wody. Dopiero od niedawna wielkie przedsiębiorstwa odzieżowe wprowadzają zarządzanie toksycznymi opadami.

BCI - Better cotton initiative

Better Cotton Initiative (BCI) to globalna organizacja non-profit i największy na świecie program zrównoważonego rozwoju bawełny. BCI istnieje po to, aby globalna produkcja bawełny była lepsza dla ludzi, którzy ją produkują, lepsza dla środowiska, w którym rośnie i lepsza dla przyszłości sektora.

Zasady i kryteria Better Cotton określają globalną definicję Better Cotton, przestrzegając następujących siedmiu zasad: 

BCI Farmers minimalizują szkodliwy wpływ praktyk ochrony roślin 

BCI Farmers promują gospodarkę wodną 

BCI Farmers dbają o zdrowie gleby 

BCI Farmers zwiększają bioróżnorodność i odpowiedzialnie wykorzystują grunty

BCI Farmers dba o jakość błonnika i chroni go

BCI Farmers promują godną pracę 

BCI Farmers prowadzi efektywny system zarządzania 

Przestrzegając tych zasad, BCI Farmers produkuje bawełnę w sposób wymierny lepszy dla środowiska i społeczności rolniczych. 

 

Bibliografia

https://www.global-standard.org/the-standard.html

https://www.coyuchi.com/the-naturalista/gots_certified/

http://www.sopurefashion.com/images/certificated/What-is-GOTS-english.pdf

https://www.oeko-tex.com/en/our-standards/standard-100-by-oeko-tex

https://www.voksi.com/everything-need-know-oeko-tex/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2452072119300413

https://www.fashionrevolution.org/the-true-cost-of-colour-the-impact-of-textile-dyes-on-water-system...

 

Napisz komentarz

Shop now

You can use this element to add a quote, content...