How to make beeswax candles at home?

Karolina, 12.03.2021

Świece otulają, koją zmęczone zmysły, relaksują i nadają przestrzeni w której przebywamy niesamowitą atmosferę.

Ale czy oby są one dla nas bezpieczne?

Świece parafinowe podczas spalania wydzielają do powietrza wiele toksycznych związków. Dla naszego zdrowia, szkodliwa jest nie tylko spalana wówczas parafina (często z dodatkiem perfum i barwników), ale także i sam knot, który często powlekany jest przez producentów toksycznym dla naszego zdrowia ołowiem.

 

Całe szczęście, obecnie mamy możliwość dokonywać świadomych wyborów konsumenckich. A co za tym idzie wybierać tak, aby nie szkodzić. Szkodliwe parafinowe świece możemy zamienić na te naturalne, np. z wosku pszczelego.

 

Świece z prawdziwego wosku pszczelego są niezwykle wartościowe! Odświeżają, dezynfekują, jonizują powietrze, poprawiają koncentrację oraz łagodzą infekcje górnych dróg oddechowych. Przepięknie pachną i otulają swoim miodowym, naturalnym aromatem cały dom.

 

Możemy zakupić gotowe świece z wosku pszczelego lub samemu zrobić je w naszym domowym zaciszu.

 

Dzisiaj pokażemy Wam jak małe, dziecięce rączki tworzą świece z węzy pszczelej.

Produkcja takich świec, to wspaniały pomysł na wspólną aktywność z naszymi dziećmi. Z pozoru prosta zabawa a bardzo usprawnia małą motorykę, daje dużo radości z procesu tworzenia a później obserwowania efektu pracy swoich rąk. Dodatkowo, zapalając je w rodzinnym gronie (koniecznie w obecności dorosłych!) mamy okazję stworzyć przy ich udziale piękną rodzinną rutynę. Zapalanie takiej własnoręcznie przygotowanej świecy przy wspólnym posiłku, to piękny sposób na celebrowanie codzienności. Blask świecy może sprawić, że zarówno ważna uroczystość jak i najzwyczajniejszy posiłek będą mieć niezapomniany klimat i nastrój.

 

Taka świeca, może się także okazać doskonałym pomysłem na własnoręcznie przygotowany prezent.

Wystarczy owinąć ją szarym papierem lub kawałkiem tkaniny i za pomocą drucika przymocować do kawałka kartonu. Dołożyć suszone kwiaty i trawy, naklejkę lub dopisać treść wiadomości dla obdarowanej nią Osoby.

Zobaczcie jak małe Rączki Kacpra i Oskara przygotowały takie właśnie prezenty z materiałów wykorzystanych do pakowania naszych firmowych przesyłek.

Jak wykonać taką świecę?

Na początku należy zaopatrzyć się w gotowe arkusze pszczelej węzy. Najlepiej z wiarygodnego źródła, abyśmy mogli cieszyć się pewnością 100%-owego pszczelego wyrobu. Takie arkusze zazwyczaj sprzedawane są w zestawie wraz z bawełnianym knotem, który możemy przycinać w zależności od wielkości świecy, jaką chcemy uzyskać.

Stworzenie takiej świecy jest rzec można, dziecinnie proste. Wystarczy, że w pojedynczym arkuszu zawiniemy odpowiednią długość knota i będziemy rolować aż do uzyskania pożądanego kształtu i wielkości.

*Węza jest materiałem kleistym a więc naprawdę dobrze się formuje i ściśle przylega.

Po zrolowaniu arkuszy z knotem i utworzeniu świecy, należy ją umieścić w naczyniu, które będzie przede wszystkim stabilne. Możemy to zrobić w tradycyjnych świecznikach ale także wykorzystując szklane butelki z wąską szyjką (która utworzy nam otwór na świecę).

Później, nie pozostaje nam już nic innego, jak tylko czekać na idealną chwilę na jej zapalenie.

Życzymy Wam wielu momentów, w których moglibyście cieszyć się widokiem jej blasku oraz roztaczającym się wokoło zapachem miodu i propolisu.


Zdjęcia i tekst: Ania Mączyńska @jasne_momenty

Leave a comment

Shop now

You can use this element to add a quote, content...