Family home decorating in a rustic style

Karolina, 07.03.2021

Od zarania dziejów ludzie pragnęli ozdabiać miejsca w których mieszkali.

Co jakiś czas we wnętrzarskim designie zmieniały się kierunki. Jedne style ewoluowały, ulegały przekształceniom lub były doprecyzowane, inne zupełnie przeciwnie- odchodziły w zapomnienie i ustępowały miejsca nowoczesnym trendom, nierzadko pojawiając się za jakiś czas w nowej odświeżonej formie.

Chcieliśmy zaproponować Wam dzisiaj rodzinną zabawę w aranżację domu. Postawiliśmy na styl rustykalny. Sentymentalne dodatki tworzone przez rodziców i dzieci z wykorzystaniem materiałów z recyklingu, które w większości, bez problemu odnajdziemy w swoich domach. Nie zastąpią ich zakupione (być może o wiele piękniejsze) rzemieślnicze produkty do aranżacji wnętrz. Jednak siła naszych propozycji nie leży w marce, cenie czy precyzji wykonania… Ma o wiele pełniejszy wymiar.

Jest bogata w przeżycia wspólnych chwil, daje sentymentalny wymiar rzeczy, które wykonane przez kilkuletnie dłonie, na zawsze będą przypominały o tym, co bezcenne.

O dzieciństwie.

Tworzenie ze swoim dzieckiem daje okazję do małych - wielkich radości. Jest momentem zdobywania doświadczenia, samodzielności oraz budowania wiary w swoje możliwości. Jeśli dołożymy do tego tworzenie z materiałów, które znajdziemy w swoich domach, to otrzymamy prawdziwą i piękna lekcję, której mottem mogą stać się słowa:

“Można stworzyć coś pięknego, sentymentalnego i trwałego i to jedynie przy użyciu pracy swoich rąk i tego co odnajdziemy w domu”.

Zobaczcie jak Kacper i Oskar tworzyli naturalne dekoracje z drutu, drewna, naturalnych sznurków, masy perłowej (można zastąpić ozdobami wykonanymi z gliny, która przeżywa obecnie swój renesans) oraz kwiatów, zbóż i ziół. Celowo wybraliśmy naturalne materiały, aby przekonać Was do tego, że praca z nimi jest wspaniałym wielozmysłowym doświadczeniem. Drewno, metal, tkanina, rośliny! Wszystko tu ma swój niesamowity sensoryczny walor. Drewno jest ciężkie i twarde, metal zimny, drut elastyczny i podatny na przekształcenia, sznurek miękki i przyjemny w dotyku, suszone zioła i kwiaty niezwykle kruche i łamliwe, wymagające delikatności oraz roztaczające wokół siebie niezwykły zapach. Wszystko razem nadaje przestrzeni sielskiego wręcz klimatu.

Takie ozdoby nie tylko ocieplają domowe przestrzenie. Z całą pewnością mogą także posłużyć za elementy dekoracyjne w aranżacji rodzinnego przyjęcia, urodzin dziecka w plenerze czy stworzyć dekoracje stołu w ogrodzie lub jadalni.

WIESZAK Z DREWNA

Przygotuj kawałek ociosanego, wysuszonego drewna. Kilka śrub, narzędzia oraz opcjonalnie wkręcane uchwyty meblowe. Pokaż swojemu dziecku jak pracować z narzędziami. Zwróć uwagę na bezpieczeństwo. Porozmawiajcie o drewnie, o jego pochodzeniu, rodzajach i przedmiotach które są z niego tworzone. Takie lekcje w działaniu są niezwykle cenne. Dzieci uwielbiają uczyć się w trakcie doświadczania.

TWORZENIE OZDOBNYCH NAPISÓW

Do wykonania takiej ozdoby wystarczą dwie rzeczy: giętki drut (ale nie zupełnie cienki) oraz gruby “dmuchany” sznurek z bawełny”. Po nawinięciu sznurka na drucik będziemy mogli formować go w pożądane słowa a nawet zdania. Dzieci uwielbiają litery oraz zagadki. Rozszyfrowywanie słowa na daną literę, rozmowa o tym, z czym kojarzy nam się dane słowo lub zwrot może dać okazję do miłych, rodzinnych i ciepłych chwil.

A może tak skonstruować swoje imiona i umieścić je tuż nad łóżkami?

WISZĄCY MOBIL

NIemowlęta uwielbiają wpatrywać się w ludzką twarz, ogromnie pochłania je także śledzenie kierunku poruszanego nad nimi przedmiotu. To zainteresowanie poruszającymi się przedmiotami, nie mija z wiekiem. Liście na wietrze, mobile, instalacje w sztuce. Oglądanie ich kiedy są wprawione w ruch uspokaja, wycisza a także daje okazję do rozmyślań.

Mobil wykonany przez Chłopców posiada morski motyw. Zarówno małe elementy z masy perłowej jak i łódki wykonane techniką origami nawleczone są na drucik i umocowane do drewnianego tamborka za pomocą delikatnej żyłki(można zastąpić jasno beżową nicią). Perłowe ozdoby można zamienić na kulki z drewna, wycięte z masy figury oraz na morskie muszle.

RYSTYKALNY WIANEK

Do wykonania tej ozdoby potrzebujemy suchych traw, ziół oraz kwiatów a także okręgu uformowanego z metalu. Za pomocą cienkiego drutu lub nitki przymocowujemy do niego gałązki suszu. Zawieszamy na ścianie, drzwiach do pokoju lub tuż nad stołem i cieszymy się jego widokiem i zapachem.

Zachęcamy Was do tworzenia ze swoimi dziećmi. Niech wspólnie spędzone chwile zaowocują pięknymi wytworami dziecięcej sztuki ale co najważniejsze, pozostawią w sercach dzieci piękne wspomnienia z dzieciństwa.

Zdjęcia i tekst: Ania Mączyńska @jasne_momenty

 

Leave a comment

Shop now

You can use this element to add a quote, content...